o združení P.E.S.OZ P.E.S. (Paragliding Expedition Slovakia) je občianske združenie, ktoré sme založili na konci roka 2010. Zameriavame sa na propagáciu, podporu a rozvoj paraglidingu na Slovensku. Organizujeme kultúrne a športové podujatia na jeho osvetu nielen medzi laickou verejnosťou.

Venujeme sa crosscountry paraglidingu, ktorý sa špecializuje na ďaleké lety s cieľom objavovania nevšedných miest, spoznávanie krajiny nielen z vtáčej perspektívy a zbieranie nádherných vizuálnych zážitkov.

Crosscountry paragliding robíme nie len na Slovensku, ale organizujeme aj expedičné lietanie, ktoré následne spracovávame do dokumentárnej podoby. V navštevovaných krajinách nadväzujeme nové kontakty so skúsenými pilotmi, ktoré využívame na budovanie medzinárodnej spolupráce pre podporu tohto športu.

Prezentovali sme sa na týchto akciách:


 • 2009/2010 Letom Svetom (Kežmarok/Plavecké Podhradie) - prezentácia expedície z Indie 2009

 • 2011 marec - prezentácia expedície z Indie 2011 a 2009 v spolupráci so Slovenským kartografickým ústavom (PRIF UK, Bratislava)

 • 2011 apríl - účasť na festivale Hory a Mesto v Bratislave vo forme prezentačného stánku

 • 2011 máj - prezentácia expedície z Indie 2011 (Horáreň v Horskom parku, Bratislava)


 • Naše expedície:

  Začiatky našich expedícií sa datujú od roku 2007. Za ten čas sme prelietali celé Slovensko, navštívili Čechy, Rakúsko, Maďarsko, Slovinsko, Chorvátsko, Bosnu a Hercegovinu, Macedónsko, Srbsko, Rumunsko, Bulharsko, Grécko, Čiernu Horu, Španielsko, Francúzsko, Adroru, Monako. Okrem Európy sme navštívili aj Maroko, v októbri 2009 indické Himaláje a vo februári 2011 strednú Indiu (štát Maharáštra).

  Plánovaná expedícia:

  Na jeseň tohto roku plánujeme expedíciu s cieľom spoznať nové možnosti pre paragliding v Kirgizstane a v indických Himalájach. Z materiálov získaných na tejto expedícii pripravíme filmový dokument, ktorý odprezentujeme na festivale Hory a mesto v roku 2012.


  0 komentárov:

  OBĽÚBENÉ PRÍSPEVKY